Reklam
tvTürk

VUHAN’DAN GELEN ÇİNLİ YOLCU ÜLKESİNE GÖNDERİLDİ!

  • Genel
  • 24 Ocak 2020
  • 32 KEZ OKUNDU
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsüne ilişkin açıklama yaptı.

Havalimanları başta olmak üzere gerekli tüm tedbirlerin alındığını söyleyen Bakan Koca, konu ile ilgili risk değerlendirme toplantısı yaptıklarını ve kurulun tavsiyeleri doğrultusunda önlemlerin hayata geçirildiğini söyledi. Koca, “Uluslararası kurumlarla işbirliği içinde takip ediyoruz. Bir rehber hazırlayarak bugün yayınladık” dedi.

Koca, “Liman ve havalimanlarında sürekli sağlık personeli bulunduruyoruz. Çin’den gelen uçuşlar için bulaşıcı hastalık önlemlerini devreye soktuk. Çarşamba gecesinden itibaren Çin’den gelen yolcuların termal kameralarla taranmasına başladık. Herhangi bir şüpheli vakaya rastlamadık. Sıradan bir gripte de benzer bulgular olabilir” diye konuştu.

“VUHAN’DAN GELDİĞİ BELİRLENİNCE İZOLE EDİLDİ”

Çarşamba gecesi Büyükçekmece’de hastaneye başvuran Çin uyruklu hastaya ilişkin açıklamalarda da bulunan Bakan Koca, hastanın Vuhan’dan geldiği belirlenince izole edildiğini söyledi.

Corona virisüne ilişkin ciddi bir bilgi kirliliği olduğunu ifade eden Bakan Koca, “Çift olduğu söylendi, domuz gribi olduğu söylendi… Kadın hasta Süreyya Paşa Eğitim Araştırma Hastanesi’nde gözlem altına alındı. Kadının Çin’den beraber geldiği yolcuların hiçbirinde bulguya rastlanmadı. Diğer yolcular döndü, bu yolcu ise 36 saat gözlem altında tutuldu. Klinik bulgularında herhangi bir bozulma gözlenmedi. Şüpheli vaka olarak gördüğümüz hasta ülkesine dönme talebi üzerine Çin’e özel ambulans ve sağlık personelimizle gönderdik. Şüpheli vaka her ne kadar ülkesine dönmüş olsa da  temasta olduğu kişileri taramadan geçiriyoruz. En ufak bir şüpheye mahal vermek istemiyoruz.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre corona virüsünün bulaşıcılık oranının influenza’ya göre daha az olduğunu belirten Koca, tedbiren Çin’den gelen hastanın bulgularını pozitif gibi değerlendirerek, temasta bulunduğu 15-20 kişinin gözlem altında tutulduğunu söyledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ