Reklam
tvTürk

AMAN HA, HASTA OLMAYIN!

  • Genel
  • 19 Mart 2019
  • 52 KEZ OKUNDU
Reklam

“Olmaya Devlet Cihanda Bir nefes Sıhhat Gibi” Kanuni Sultan Süleyman’ın hasta olduğu bir zamanda söylediği bir söz.. Ne kadar anlamlı, önemli. Aman diyorum, aman hasta olmayın şu aralar. Hoş nasıl olacaksa, mevsim geçişi, envaiçeşit hayvan isimli virüsler kol geziyorken.

Son zamanlarda özel hastanelere hiç yolunuz düştü mü ya da şehir hastanelerinden randevu almayı denediniz mi? Al birini vur ötekine denecek bir tablo var ortada. Türkiye’de sağlık hizmetleri ne zaman düzelecek? İş gittikçe kötüleşiyor. Sağlığımız Allah’a emanet diyeceğim ama Allah kullarının iyiliğini düşünür deyip, sözümü geri alıyorum. Türkiye’de sağlık sistemi, Özel Hastaneler ve sigorta şirketlerine emanet.

Küçük çocukları olan bir anne olarak, hafta sonu küçük oğlumun alerjik bir durumu nedeni ile yine özel hastanelerden birinin yolunu tuttuk. Durum acildi ama bizim gittiğimiz hastanenin çocuk acili yoktu maalesef. Sanki randevulu hastaymış gibi polikliniğe çıkıp acil işlemlerimizi yaptırdık. Poliklinikte acil işlemler, komik değil mi? Evet komik ama herkes bu durumu kabullenmiş. Bankoda hastanızın girişinizi yaptırıyorsunuz, özel sağlık sigortanızın adını veriyorsunuz, içerde acil yapılması gerekenler yapılıyor, çıkıyorsunuz muayene farkını ödüyorsunuz. Havada özel sağlık sigortası isimleri uçuşuyor. Meğer ne çokmuş bu firmalar!  Bu arada, bu ay ikinci kez geliyoruz bu hastaneye ama aradan 17 gün geçtiği için kontrol sayılmıyor bu kez ki. Normalde 10 gün sınır oluyormuş kontrol için.

Hastane keyfe keder, bana sadece özel sağlık sigortası olan hastalar gelsin diyor açıkça. SGK’ya hizmet verirse de seviyeyi düşürüyor anlaşılan.

Bir başka özel hastaneye bu kez büyük oğlum için gidiyoruz. Acile giriyoruz, saate bakıyorum, zaten poliklinik hizmetlerinin sonlandığı bir saatte hastaneye gelmişiz. Bankodaki, şikayetimizi sorduktan hemen sonra özel sağlık sigortamızı da soruyor. Zaten doktor da bizi poliklinik servisine yönlendiriyor bizi. Durumumuz acil olmasa biz neden gidecektik ki hastaneye?

Özel Hastane, özel sağlık sigortası kıskacında kaldık, debeleniyoruz.

Bu devirde herkes ilkyardım bilmeli bence. Yoksa vah halimize! Bekleyin ve görün, özel hastaneler ne yapıp edip, ilk yardım eğitimi vermeye başlarlar yakında.

Hastanelerin amacı neydi, hastaneler neden var? Hiç hasta tarafından baktınız mı soruna. Sağlık sistemimizdeki mükemmellik! Nedeni ile çalışırken mutlu olmak isteyen doktorlar, Devlet Hastanelerinden adeta kaçarak özel sektöre geçiyorlar. Devlet Hastanelerinde kalifiye doktor sayısı o kadar azaldı ki, çalışan da, ettiği Hipokrat yeminine sadık kalan, vatandaşa hizmeti bir borç bilenler. Ciddi sağlık sorunları yaşayan vatandaş, yaz-boz tahtasına dönmüş sistemde mecburen şehir hastanelerine yöneliyor ama sistem daha çok yeni, doktorundan randevu alamayan çok hasta var. Ne yapacak bu insanlar? “Yaşanan aksaklıklar nedeni ile hastalığa bir süre ara vermek” diye bir durum var mıdır acaba?

Ankara’da acili olan/ çocuk acili olan kaç tane özel hastane var? Kaç tane özel hastane SGK’lı hastaya da hizmet veriyor? Bilen varsa lütfen bana da haber versin.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ