Reklam
tvTürk

19 MAYIS COŞKUSU

Reklam

19 Mayıs 1919… İtilaf Devletlerinin işgali altındaki topraklarımızın kurtuluşu için Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a giderek Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı günün adıdır. Atatürk bu günü bir bayram olarak Türk gençliğine armağan etmiştir.

Her yıl büyük bir coşku ile kutlanan bayramımız, her ne kadar Korona Virüs nedeni ile biraz sessiz de olsa, ama yine de coşku ile ve mesafe kurallarına uyarak gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türk bayraklarını taşıyan 16 genç ve beraberindeki heyetle Anıtkabir’in önünde fotoğraf çektirdi.

Yurdun dört bir yanında 19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor

Kurtuluş Mücadelesinin başladığı Samsun’daki törenlerde İlkadım ilçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışını temsilen Türk bayrağı, askerler tarafından karaya çıkarılarak deniz subayı tarafından sporculara teslim edildi. Sporcular Türk bayrağını öperek teslim aldı. Gençler, Türk bayrağını Bandırma Müze Gemisi’ne taşıdı. Müzede Canan Anderson Yılmaz’ın kemanı eşliğinde 10 milli sporcu, İstiklal Marşı’nı okudu.

19 Mayıs kutlamaları, akşam saat 19:19’da herkesin kendi evinin penceresinden, balkonundan okuyacağı İstiklal Marşı ile sona erecek. Bu saatte yurttaki bütün stadlar da ışıklandırılacak ve İstiklal Marşı yayını yapılacak.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ