Reklam
tvTürk

ENGİN ÖZTÜRK ADI, YARDIMA ADANMIŞ BİR HAYATI ANLATIR.

  • Genel
  • 30 Ekim 2019
  • 41 KEZ OKUNDU
Reklam

Engin Öztürk 1960 yılında eğitimi için Bursa’dan Ankara’ya geldi. Öztürk, 1974 yılında Kıbrıs Harekatı’ndan Ankara’da Gülhane Askeri Hastanesi’ne (GATA) gelen yaralı askerlere önce tek başına daha sonra çevresindeki insanları da alarak, moral ziyaretleri gerçekleştirdi. Her geçen gün artan sayıları ile ‘GATA’da gönüllü hanımlar çalışıyormuş’ şeklinde seslerini duyuran Öztürk, ‘Mavi Melekler’ projesini hayata geçirdi. 1984 yılına kadar gönüllü çalışmalarına devam eden Öztürk, bir yıl sonra HASVAK’ı kurdu. Öztürk, 44 yıldır başkanlığını yürüttüğü vakfa hayatını adadı. Yaşamı boyunca ayak tümörü, rahim ve yumurtalık kanseri ve meme kanseri hastalığına yakalanan ve 20 ameliyat geçiren Öztürk, eşinin de 6 yıl önce Alzheimer hastalığına yakalanması nedeniyle bu tür hastalara özel ilgi gösterdi. 9 bin gönüllüsü ile kanser ve Alzheimer hastaları başta, diğer hastalara da maddi ve manevi destek sağlayan Öztürk, şimdi hastaların refakatçilerine ücretsiz olarak faydalanabilecekleri pansiyon kurmak istiyor.

1990’lı yılların başında ilk ofislerini açtıklarını ifade eden Öztürk, “Ofisimizi kurduğumuz zaman paraya ihtiyacımız vardı. Hastaların ihtiyacını karşılamak istiyorduk, kaynak bulmamız gerekiyordu. Ofisimizi genişleterek atölye kurduk. Dikiş dikerek para kazanırdık. Kısa sürede toplu dikişler dikmeye başladık. Sadece davet düzenleyerek değil, ücretli dikiş dikerek para kazanıyorduk. O zaman PETLAS’ın bütün dikişlerini biz diktik. Daha sonra gönüllü çalışan sayımız arttı ve hastanelere gruplar yaptık. Üyelerimiz ücret almadan çalışırlardı ve kimse inanmazdı” dedi.

Vakıflarında Türkiye genelinde 9 binden fazla gönüllünün olduğunu belirten Öztürk, “Vakfımızın önceliği yatan hastaları ziyaret edip, ihtiyaçlarını karşılamaktı. Gelirlerimizin artmasıyla birlikte genel merkezimizi açtık. Hayırseverlerin ve yardımseverlerin devreye girmesiyle birlikte bize en büyük güç oldu. Bu süreçte kaynaklarımız artmaya başladı. Sağlık ocakları kurup devlete bağışladık. Sadece Ankara ile sınırlı kalmayıp, şubeler açmaya başladık. Şu anda 9 tane şubemiz var. Daha sonra yurtdışında da şubeler açmaya başladık. Ankara’da sadece gönüllü çalışan sayımız yaklaşık 2 bin kişidir. Türkiye genelinde toplamda yaklaşık 9 binden fazla olarak çalışanımız var. Gönüllü üyelerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Mavi Melekler bünyesinde çalışanlarımıza diğer hastanelerden başka hastaların bilgisi geliyor. Hastalık konusunda ilk kanserli hastaları daha sonra Alzheimer hastalarını seçiyoruz. 45 yıl bizi çok eğitti. Ayrıca her ay kanser ücretsiz kanser eğitimi veriyoruz. Eğitimlerin yararını gören çok vatandaş oldu” dedi.

2 ay önce yayımladığı ‘Engin-Hayat Herkese Has Bir Yolculuk’ isimli kitabının tüm gelirini derneğine bağışlayan Öztürk, “Kitabımda sağlığa gönül vermiş Engin’i tanımalarını istedim. Yardım çalışmalarına başlayacaklara yol gösterici ve teşvik edici küçük bir rehber niteliğinde olsun istedim. Bağışçılığı seçenler bilinçli seçmelidir. Başlayıp yarı yolda bırakmamalıdır. Bu gönüllü çalışmalarda acı-tatlı çok enteresan durumlar yaşanıyor. Kitabımı okuyan kişi ‘bazen mutlu, bazen üzücü ama en büyük hayır olayını gerçekleştiriyoruz’ diyebilecek. Kitabı tamamen vâkfa bağışladım. Sadece geliri değil kitap vâkfındır. Bu vâkfın kalıcı olması için böyle bir şey gerekiyordu” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ