Reklam
tvTürk

MARDİN’İN SÜRYANİ KÖYLERİ YAKINLARINDA NELER OLUYOR? BUNLAR SÜRYANİLERE KARŞI BİRER TEHDİT Mİ?

  • Diğer
  • 29 Temmuz 2019
  • 309 KEZ OKUNDU
Reklam

Mardin’in 4 km doğusunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı ve Manastıra yakın Süryani Köyleri’nin zeytinliklerinde önceki gece yangın çıktı. Önce anız yakıldığını zanneden köylüler, daha sonra olayın ciddiyetini anladı.

Sabaha karşı saat 03.00’da başlayan yangına önce köylüler müdahale ederken, kısa sürede bölgeye ulaşan itfaiye yangını söndürdü. Olayda yaklaşık 700 zeytin ağacı yandı. Bir daha yeşeremeyecek şekilde kuruyan ağaçlar, manastırın önemli geçim kaynaklarındandı.

Yangın alanının hem süryanilerin manastır ve köyleri olması, hem Botaş’a hem de terör bölgesine yakın olması nedeni ile yangının nedeninin çok ciddi olarak araştırılması gerekmektedir. Yangına ilkişkin bazı iddialar var: Birincisi Bağok yakınlarında bulunan Dilali Bölgesi’nin piknik alanı olması nedeni ile yangın, söndürülmemiş bir mangal ateşinden yayılmış olabilir. İkincisi iddia ise “Kundaklama” olabileceği yönünde. Yangının daha çok Süryanilerin bulunduğu alanı kapsaması, “Süryanilere gözdağı mı verilmeye çalışılıyor” sorusunu akıllara getirdi. Konu ile ilgili soruşturulma başlatılırken, köylüler ve doğal olarak tüm Türkiye bu soruların cevabını bekliyor.

Öte yandan Mardin’in Elbeğendi (Kafro) ve Süryanilerin Tur İzlo olarak adlandırdıkları Bagok Dağı’nın 6 süryani köyü ve Botaş yakınlarında yangın çıktı. Neredeyse eş zamanlı çıkan yangında Elbeğendi, Güzelsu, Dibek, Üçköy, Üçyol ve Dağiçi köylerinin geniş bir alanı kaplayan zeytinlik ve bağları kül oldu. Önce köylüler tarafından başlatılan yangın söndürme çalışmalarına il jandarma ve itfaiye ekipleri müdahale etti. Bölgenin terör bölgesi olması nedeni ile söndürme çalışmalarına gece 21.30’dan sonra ara verildi. Yangın bu nedenle gece boyunca sürdü. Günün ilk ışıkları ile kontrol altına alınan yangın, sabah saat 05.00 sularında Elbeğendi köyü yakınlarında yeniden alevlenmeye başladı. Bazı görgü tanıkları bir kaç kişinin yangın başlattıktan sonra araba ile bölgeden uzaklaştıklarını iddia ettiler. Bu olay, akıllara yangının kundaklama olabileceğini getirdi. Neyseki yangın daha fazla büyümeden söndürüldü.

Mardin Valisi, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve il Müftüsü Deyrulzafaran Manastırı’na bugün geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak konu ile ilgili bilgi aldılar.

Bu arada, Mardin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Temmuz Ayı içerisinde, Kızıltepe 200, Artuklu 300, Nusaybin 150 olmak üzere 600 yangına müdahale etti….

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ